• Instagram
 • Youtube
 • Facebook
 • Twitter
-->

בכל חודש יתארח אצלנו בדף הפיסבוק (http://www.facebook.com/Acordim) בועז אלקיים בונה הגיטרות לצ'ט חי בנושאי בניית גיטרות, תיקון, שיפוץ וכדומה.

בועז הוא מומחה בעל שם עולמי לבנייה, ומורה שהדריך עשרות תלמידים ברזי המקצוע במהלך חייו. רבים מהם בונים גיטרות לפרנסתם היום.

השאלות שלכם, והתשובות שהעניק עולות כאן היום כדי שכל אחד שלא נכח בצ'ט יוכל ללמוד מהניסיון שלו.


Lior Levy האם זה שאתה שם את הפתח של הגיטרה בצד או במקומות אחרים ולא בצורה "מסורתית" משפיע על הצליל של הגיטרה או בשביל העיצוב,אם כן איך זה משפיע האם גודל הפתח והמיקום בו הוא נמצא משנה?.
ואיפה למדת לבנות גיטרות,כמה שנים לקח לך להגיע לרמה מקצועית בבניה?
בתודה,ליאור.

Boaz Elkayam רשימת המורים שלי ארוכה, חלק לא מבוטל מהידע בא בזכות התבוננות בכלים ששיפצתי ותיקנתי. את הגיטרה הראשונה שלי בניתי לפני הבר מצווה – והיא עדיין אצלי :) הרגשתי שהגעתי לרמה מקצועית גבוהה אחרי שמכרתי את הראשונה בגיל 28. לגבי פתח התהודה- לחלוטין לא סיבה אסטתית. הגודל אכן קריטי ומיקומו חשוב פחות, אך לי היה חשוב להזיז אותו מלוח התהודה. שינוי המקום משפיע לחלוטין על צליל הגיטרה. מוסיף לה באס עמוק, וחוזק.


Nir Bale האם זה נכון שכשמחליפים מיתרים בגיטרה, מומלץ להחליף אחד אחד ולא את כולם יחד, על-מנת לא להוריד את המתח על הצוואר?

Boaz Elkayam הדבר נכון לגבי גיטרות ג'אז נפח או מנדולינות, או בסגנון דג'נגו ריינהארט. הסיבה היא שהגשר ממוקם בנקודה מאוד מדוייקת של אינטונציה (שקובעת את גובה הצליל). מדובר שם בגשר צף ולא מודבק, וכמובן אם נשחרר את כל המיתרים יש סיכוי שהוא יזוז. בגיטרה קלאסית – לא מדביקים את העצם השמאלית, וכאן עדיף טכנית להחליף מיתר מיתר, כי אחרת העצם תזוז/תיפול. לעניין הצוואר – זהו מיתוס ואין קשר.


Nir Bale בגיטרה קלאסית, ואולי גם באקוסטית, מה החשיבות של SOLID TOP? האם זה משנה ? קיים גם בחשמלית ?


Boaz Elkayam החשיבות היא העובדה, שעץ מחטי מלא נותן צליל טוב יותר. פשוט כך. הצליל עשיר יותר. ואם אפשר לומר- צליל עם גוון מלא יותר של עץ.. לצערנו, העצים המחטיים למיניהם עדינים, שבירים ובקיעים לנגיעות ציפורן או כל דבר חד. לכן מפעלי גיטרות מעדיפים לא להתעסק עם זה, בגלל מדיניות החזרת המוצר שהיא בחוק האמריקאי, והיום גם בחוק הישראלי. חשוב לציין שיש מפעלים שמעצבים את הדיקט שיהיה חזק מספיק ורגיש מספיק לתוצאה איכותית מספיק שמצדיקה את מחיר הגיטרה, גם אם העץ לא מלא.. מקווה שהייתי ברור :) לגבי חשמלית – לעץ יש חשיבות, אבל היא מינורית. היא לא בנויה מעץ מחטי רך, כי אם עץ קשה.


Yuval Cohen היי בועז,יש לי גיטרה קלאסית די חבוטה שמזמזמת בצלילים הגבוהים,רציתי לדעת,
ממה זה נובע? והאם אפשר לתקן את זה?
האם קיים סטאפ לגיטרות קלאסיות?,אם כן,מה עושים בסטאפ הזה?,אם לא,מה אפשר לעשות בשביל "לסדר" את הגיטרה ?
תודה :)

Boaz Elkayam לזמזום יש אלף מקורות… אבל העיקריים הם : שריגים, ברייס מנותק או תושבות (עצם שמאלית או ימנית) רופפות. התיקון שאתה מדבר עליו נמצא אצלי יום יום על השולחן.


Ran Maor האם מספר הליפופים במיתר על הראש משפיע על זה שהיא תישאר בכיוון?


Boaz Elkayam שאלה טובה מאוד ! ליפוף המיתר על השרוול ללא אוברלאפינג (כשהמיתר עולה על עצמו) – המיתר נמתח לאט והרפיון גורם לאיבוד צליל. אם יש לך מערכת נעילה כמו בחשמליות, או שאתה מלפף אותו על עצמו וגורם לנעילה טכנית אתה תקטין את הבעיה.

Nir Bale יש לי גיטרה קלאסית ישנה ביותר, בערך בת 40, מתוצרת DEL VECCHIO, שהאקוסטיקה שלה כבר לא משהו, בלשון המעטה. האם ניתן לשפץ אותה ולשפר את הסאונד?

Boaz Elkayam כמובן שכן . אני ממליץ לך לבדוק טוב טוב באיזה ידיים אתה שם אותה. אני אגיד לך יותר מזה, אפשר לעשות לה שיפוץ קוסמטי שיחזיר למצב שבו יצאה לעולם, אבל עם איכויות של 40 שנה. להזכירך ניר, מאוד מקובל בכינורות להחליף את הברייסים הפנימיים פעם בשלושים ארבעים שנה. מה שטוב לכינור, ודאי טוב לגיטרה..


Adam Alon שלום בועז.. קניתי גיטרה חדשה אקוסטית מוגברת לא מזמן ונורא קשה לי לבצע בא חלק מהאקורדים חברים שמנגנים הציעו לי לעשות לה סט אפ מה דעתך?

Boaz Elkayam לבנות גיטרה במפעל מתקדם זה פלוס -מינוס חצי שעה לכלי (!). ולעשות סטאפ זה לוקח בערך אותו זמן.. לכן מפעלים משתדלים לקצר את תהליך הסטאפ, מה שמאוד יכול להיות במקרה של גיטרה זולה יחסית יביא לכך שהיא תצטרך סטאפ של העצם השמאלית והגשר הימני.


Nir Bale יש סיבה מיוחדת שבגללה לא מסמנים בקלאסית את השריגים ה3,5,7,9,12 או שזו סתם מסורת?

 

על זה אני רוצה לענות :) כשהכנתי את עצמי לכניסה לאקדמיה למוזיקה, התחלתי ללמוד אצל יהודה שרייר. הגעתי אליו עם גיטרה קלאסית שסימנתי עליה בעצמי את השריגים. הדבר הראשון שהוא עשה זה למחוק את כל הסימונים שלי, ולהשאיר אותי עם סימן בשריג 7 בלבד, דבר שלקח לי אמנם כמה ימים להתרגל אליו, אבל בדיעבד היה יעיל מאוד, עבורי לפחות.. קלאסיות עבודת יד לרוב מגיעות בלי סימנים כי לכל נגן יש את השריטה שלו, את הסימנים שהוא רגיל אליהם, והבונים נותנים לנגן את האפשרות לבחור. אני באמת לא מבין את כל עניין הסימונים המוגזם הזה.. לצורך העניין- בקלאסית המפגש של הצוואר עם גוף הגיטרה הוא בשריג 12, אז למה לסמן את זה ? זה ברור לבד. כנ"ל שריג 3 – קרוב כל כך לראש, ובאמת לא דורש סימון. אני התרגלתי לסמן את שבע בלבד. וכשאתה מתרגל לזה, ממש קל להתייחס אליו בתור "נקודת יחס" לכל שאר השריגים.


Shay Bar Shalom יש לי גיטרה חשמלית ורציתי לשאול איך אפשר לשפר את המיתרים כי בזמן האחרון הם לא נוחים ומעבירים לי קצת שחור על האצבע אמרו לי להשתמש בשמן לימון או להחליף אותם מה עדיף?


Boaz Elkayam יכול להיות שזה קורה בגלל הזעה של היד בזמן נגינה. אם אתה מנקה את המיתרים עדיף להשתמש באלכוהול 96% במקום בשמן לימון. לא להוריד את המיתרים על מנת לנקות, כי ההורדה יכולה להזיק למיתר. באופן כללי- עדיף להחליף. נגן מקצועי מחליף כל שבועיים/שלושה.

Ran Maor עוד שאלה – לאחר כמה שנים, או כמה עשרות שנים, כשהצבע/לכה שעל הגיטרה כבר ממשתפשף ומאבד את המראה האופייני שלו. האם חייבים לבצע שיוף מלא לפני צביעה מחדש/ שיכבת לכה. או שאולי זה מישתנה בין צביעה לרק לכה?

Boaz Elkayam יש לכות שמתאחות עם עצמן. אתה יכול למרוח אותה על שכבה ישנה מאוד והיא "תתחבר" עצמה. יש לכות שלא. אם לא צריך לעשות שיוף. לגבי צבע- זה תלוי ברמה של המתקן, במידה שהוא מסוגל להתאים את הצבע החדש לישן. אם צובעים מחדש בחומר שונה – כמובן שצריך לשייף.


Ran Tsiben האם כל שינוי של הטרוס רוד יכול להזיק לגיטרה? במקרה של שבירה – מה עושים ?

 

 

Boaz Elkayam שינוי בכיוון הנכון נותן לו את הרליף הנכון (הקשתה מבוקשת) לא יזיק אלא ימצא את תפקידו. כמובן שסיבוב חזק מידי יכול לשבור את הטראס רוד, וסיבוב הפוך יגדיל את האקשן, ואז מתחילה החגיגה..

במקרה של שבירת הטראס רוד. אם נשחקת הברגת האום – יש כלים לחלץ אותו, כי הוא כמעט חיצוני. אם נשבר המוט – צריך לפרק את לוח השריגים לחלץ ולהחליף. סרט טורקי… ;)

 

 

Idan Ayal אהלן בועז…

אני רוצה לנקות את הצוואר של הגיטרה שלי, וחלק מהאנשים המליצו מיץ לימון, חלק המליצו דלק זיפו… ואני לא רוצה לפגוע בצוואר.. יש המלצות?

בנוסף, אחד הפיק-אפים בהאמבקר שלי בקושי עובד, ואמרו לי שזה כנראה משהו בהלחמה…

יש דרך לפתור את זה בבית, או שצריך לשלוח לתיקון?

תודה רבה

 

Boaz Elkayam בנושא ההאמבקר- אם יש לך טיפה גישה טכנית תצלם את הלוח לפני הפירוק של ההאמבקר, פרק אותו משמאל לימין על מנת להחזיר הפוך אחר כך, מימין לשמאל. אם ההלחמה מנותקת בשני החוטים שיוצאים ממנו (או רופפת) תלחים מחדש וסגור מימן לשמאל.
אני מודה לבועז על הידע והזמן שהעניק לנו. נפגוש בו שוב בעוד כחודש, התאריך המדוייק יפורסם כשבוע לפני בדף האתר בפייסבוק.

 

 

 תגובה אחת עד כה.

 1. מאת מיכל:

  שלום רב

  אני חושבת לתת לבעלי את האפשרות לבנות לעצמו גיטרה חשמלית. יש לו ידע רב מאוד ומקצועי עם עבודה בעץ. אשמח לדעת מיקום? עלות? משך זמן?

  תודה רבה

  בברכה
  מיכל
  0547423858


->