• Instagram
 • Youtube
 • Facebook
 • Twitter
-->

תמונה : יח"צ

מילים ולחן : אביב גפן

 

 

אביב גפן, אחד היוצרים החשובים והמוערכים ברוק הישראלי, כתב את השיר לזכר חברו הטוב ניר שפינר ז"ל שנהרג בתאונת דרכים בשנת 1991. הוא החליט לתת לאריק איינשטיין לבצע את השיר, מפני שהאמין שהוא זקוק לביצוע בוגר יותר מכפי שיכל לתת לו באותה עת. אם זאת לא כנות אמיתית של מלחין, אני לא יודע מה כן.

ואולי הכנות הזאת, היא גם שגרמה לאביב להיות אחת מיחידי הסגולה האלה שמצליחים לפרוח בנפרד מהעץ של אביהם.

עולם המוזיקה (גם הלועזית וגם הישראלית) מלא בדוגמאות כאלה. בנים מוזיקאים לאבות מוזיקאים שמנסים למצוא את דרכם מחוץ לצל של אביהם. להיוודע לעולם בתור כוכב מעז חדש ולא בתור הבן של..  לאביב גפן הצליח לא רע ;)

עשרות שיתופי פעולה עם מוזיקאים מהמובילים בארץ – ברי סחרוף, עידן רייכל, עופר המאירי, נורית גלרון ואריק איינשטיין – הם רק דוגמה. אלבומי פלטינה, זהב, גיחה קצרה לחו"ל (BlackField – עם סטיבן ווילסון המצויין), אלבום סולו בינלאומי, מופע חימום ל -U2.. אתם קולטים את התמונה.

בחזרה ל"לבכות לך".

ב- 4 לנובמבר 1995, הוזמן גפן לשיר בעצרת השלום בכיכר רבין ושר שם את השיר. דקות ספורות לאחר תום ההופעה נורה ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, ומאז נקשר שמו בשם השיר.

אין שיר שמתאים יותר היום.

אקורדים פשוטים – שימו לב שאם קשה לכם עם האקורדים בעלי הבס המתחלף (כאלה שיש להם – / בשם) אפשרי בהחלט לנגן את האקורדים הבסיסיים במקום. בהמשך, שכתשתפרו, תוכלו לחזור ולנגן את השיר בדיוק כמו במקור.

האקורדים שצריך להכיר הם :

Em Am7 Em/G Am/F# B Bsus4 G D Dsus4 A/C# C

דבר חשוב נוסף – אם אתם מתקשים מאוד עם אקורד B, אפשרי בהחלט בשיר הזה לנגן B7 במקומו. זה אולי יקל עליכם. בנוסף, אם אקורד B4 מקשה עליכם, פשוט וותרו עליו, ונגנו במקומו את האקורד הקודם פעם נוספת.

 

 

 

Em/G Am7 Em

אני הולך לבכות לך

Em   Em   B   Am/F#

תהיה חזק למעלה

Em/G Am7 Em

געגועי כמו דלתות

Em Em B Am/F#

שנפתחות בלילה

 

D D4 Am7

לנצח אחי

Am7 G

אזכור אותך תמיד

Em  Em B B4

וניפגש בסוף אתה יודע

 

D D4 Am7

ויש לי חברים

Am7 G

אבל גם הם כבים

Em  Em B B4

אל מול אורך המשגע

 

C  C               G   G

וכמו הגלים אנחנו מתנפצים

D   D     A/C#   A/C#

אל המזח אל החיים

 

לימוד הפתיחה ופריטות שונות :

 

לימוד הבית בעיבוד לגיטרה סולו :

 

לימוד הפזמון :

 4 תגובות עד כה.

 1. מאת מורניייייייי:

  בואנה שמעו זה אחד הנדירים תשמע אתה מנגן סוף אבל סוף הדרך אני שרה ומנגנת מקצועי אבל רמה כזאת עוד לא ראיתי

 2. מאת ניר:

  כיף גדול כל פעם מחדש

 3. מאת ניר:

  היי ליעד. א. תודה רבה, אתה פשוט מנגן ומסביר ממש טוב!
  ב. הערה קטנה לגבי החלק האחרון של הפיזמון: נראה לי שיהיה יותר נוח ופשוט לעשות מעין אקורד G, כשהזרת נשארת חופשיה להכנס ולצאת מסריג 2 בבית 8. ואז לא צריך לעוות את היד…מה אתה אומר?

 4. מאת אנונימי:

  אני לומד במקור חיים בכפר עציון הישיבה שממנה נחטפו שני הנערים גיל-עד ונפתלי, ואחרי החטיפה שמעתי את השיר פעם ראשונה והוא מאוד ריגש אותי החלטתי לנגן אותו ובזכות העיבוד המדהים שלך וההסברה המדהימה הצלחתי
  תודה רבה!!!
  נ.ב.
  כמה שבועות לפני החטיפה גיל-עד ישב ביחד עם כמה חברים והם דיברו על הא ועל דא, כנראה שהיו שירים ברקע ושהשיר הזה התחיל גיל-עד זרק סתם את המשפט הבא: "כשאני אמות אני רוצה שישירו את השיר הזה"…..


->