• Instagram
 • Youtube
 • Facebook
 • Twitter
-->

כבר המון זמן שאני מתכנן ללמד באתר שיעור מרוכז ללימוד פריטות קצביות לגיטרה.

אם חושבים על זה, הפריטות הקצביות הן בדיוק מה שרוב הגיטריסטים המתחילים רוצים ללמוד לנגן. הקושי הגדול שרוב הנגנים נתקלים בו הוא למצוא את הפריטה הנכונה לשיר. תחשבו על זה שניה – כמה פעמים קרה כבר שמצאתם אקורדים באינטרנט (ואפילו מדויקים !) לשיר שמאוד רציתם לנגן, אבל כשניסיתם לפרוט אותו הסתבכתם עם הפריטה ? אם זה קרה לכם השיעור הזה הוא ממש בשבילכם !

תראו, מהניסיון העשיר שלי עם תלמידים גיליתי דבר חשוב אחד :

יש כאלה, שעושים זאת באופן טבעי. יש להם חוש קצב מלידה, והם יכולים פשוט להאזין לשיר ומיד להשתלב בו עם פריטה. לחלק גדול מהתלמידים, מצד שני, זה קשה ובמיוחד בהתחלה. אני אשתדל בסדרת שיעורי הפריטות שלי לעזור לשני סוגי התלמידים. מצד אחד, אני אנסה לעזור לכם למצוא בעצמכם איזו פריטה מתאימה לאיזה שיר, ומצד שני אני אלמד המון פריטות שונות בכדי שגם אלה שלא נתקלים בקושי יגדילו את מאגר הפריטות שלהם.

בניתי כאן סדרה של שיעורים שתעלה בהדרגה, ודרכה ננסה "לתקוף" את רוב השירים שתשמעו ברדיו.

תראו חברים, זה מאוד פשוט :

למוזיקה יש חוקים וכללים, וכמו במציאות – רוב האנשים מצייתים לחוקים ולכללים – כך גם במוזיקה – רוב השירים כתובים במשקלים קבועים. כמובן, יש יוצאים מהכלל, אבל את הרוב המוחלט של השירים שתנסו לנגן, גם תצליחו לנגן בעזרת הפריטות שאדגים כאן.

בשיעור הראשון אני אנסה לקחת כמה מונחים שנשמעים עכשיו אולי כמו סינית, ולהסביר אותם. חשוב שנבין אחד את השני, כי אחרת לא תבינו היטב את השיעורים ולא תפיקו את המקסימום. מצד שני, אם אני מנסה להסביר נושא מורכב כמו פריטות ולקחת אתכם ברצינות כתלמידים, אני חייב לתת טיפה רקע תיאורטי, אחרת זה סתם יהיה שיעור יומרני. אנחנו רוצים תוצאות !

מה הן פעימות ? מהו משקל ? איך משתמשים במטרונום ? מהם שלושת המשקלים הכי נפוצים במוזיקה הפופולרית ? מהי פעימה מודגשת ומהי פעימה חלשה ? מה זה BPM ? מה ההבדל בין ארבעה רבעים, לשלושה רבעים לשש שמיניות ?

התשובות – בשיעור הראשון :

 

עכשיו אחרי שאתם מבינים אותי טוב יותר (ואם החלטתם לדלג על הסרטון אני ממליץ בחום בכל זאת לצפות בו, הוא לא ארוך), אני רוצה לעזור לכם לשמוע איך "מסתתרות" הפעימות בתוך שירים אמיתיים. הרי אף סינגל לא יוצא לרדיו מלווה בקליקים של מטרונום.. ובכל זאת, הן שם. מתחבאות מתחת לבאס, התופים והגיטרות.

בשיעור הגיטרה השני אני אשמיע חמישה שירים מאוד מוכרים ואהובים שכתובים במשקל ארבעה רבעים, ואסמן לכם את הפעימות בהן. אני מתחיל עם ארבעה רבעים כי מכל המקצבים הוא הנפוץ ביותר, ואגב, נהוג גם לקרוא לו – "משקל רוק" היות ורוב שירי הרוק כתובים במשקל הזה.

הסברים איך לתרגל – מיד לאחר הסרטון :

עכשיו, מה שאני מציע שתעשו הוא דבר כזה :

הכנתי לכם רשימה של מעל 15 שירים במשקל ארבעה רבעים. אני רוצה שתעברו על הרשימה, ופשוט תתרגלו את מציאת הפעימות בתוך השיר. ברגע שתצליחו, יכול להיות שלחלקכם זה כבר יספיק בכדי להתחיל מיד לפרוט ביחד עם השיר (ואגב זה תרגול מעולה). אם אתם מתקשים לפרוט פריטה מלאה או למצוא תבנית שתתאים, אתם יכולים תמיד לנגן רק את האקורד הראשון על הפעימה הראשונה, ובהדרגה ככל שתצברו ביטחון תצליחו למלא בצליל (ולמעשה למלא את הזמן והחלל) של פעימות 2-3-4.

שימו לב שלפעמים אקורד יכול להישאר שתי תבניות רצופות, פשוט תקפידו לחזור עליו בפעימה הראשונה. לפעמים יכולים להופיע שני אקורדים בתבנית, אחד על הפעימה הראשונה ואחד על השלישית, אבל – חוקי המשחק קבועים ולא משתנים. ארבע פעימות, והראשונה מודגשת.

בשיעור הבא (כרגע בעריכה ויעלה בקרוב) אני אדגים מאגר גדול של פריטות, ותוכלו להשתמש בכל אחת מהן לכל אחד מהשירים ברשימה. כמובן שלכל שיר יש פריטה או שתיים שהכי מתאימות לו, אבל כל אחת מהפריטות שאני אדגים תעשה את העבודה היטב.

אבל בינתיים – תרגלו היטב את היכולת שלכם לשמוע ולזהות את הפעימות בשיר – בזה תלוי הכל. יכולתי להכין כאן סתם שיעור ולהדגים כמה פריטות אבל היה לי חשוב לנסות ולהקנות לכם את היכולת "לשמוע קצב" בכדי שתרגישו אותו טוב יותר, תנגנו מדויק יותר, ובסופו של דבר תפתחו חופש סביבו ותזכרו שכל עוד אתם נופלים נכון על ה – 1, אתם בדרך הנכונה. והנה רשימת השירים :

 

 

בימים הקרובים יעלו שאר השיעורים, ובינתיים – אני מזמין אתכם להגיב ולשאול שאלות. אם השיעור עזר, אם משהו לא היו ברור, אם היה קל, אם התקשתם.. מוזמנים להגיב כאן באתר, או בדף הפייסבוק שלו – אני עונה לכולם.37 תגובות עד כה.

 1. מאת אליסף:

  אין דברים כאלו אין ליעד אתה תותח!!יום ארוך מצפה לנו עם הגיטרה!

 2. מאת אור:

  על פי מה שהסברת, איך זה?
  https://soundcloud.com/shamosh/dgyuubs2gaz7
  בסדר? יש מה לשפר?

  תודה רבה דרך אגב, השיעור עזר לי מאוד D:

  • מאת ליעד אברהם:

   היי אור, שמח שזה עוזר :-)
   קצבית, הפריטה שלך נכונה, רק שאני לא בטוח כל כך שסגנונית היא מתאימה לשיר. אייכה הוא הרבה דברים, אבל לא ממש שיר קצבי, והייתי מחפש משהו רגוע יותר. אני אשמח להדגים כמה אפשרויות בשידור החי הבא שאעשה, אם תהיה שם.

   • מאת אור:

    על זה אני אעבוד בעתיד (: יותר חשוב לי כרגע שעקבתי כמו שצריך אחרי הקצב והפעימות, אז תודה ^^
    מתי השיעור החי? חמישי בתשע?

    • מאת ליעד אברהם:

     יש לי שבוע מטורף, כך שאני לא בטוח עדיין. אני אודיע בדף ברגע שאדע סופית.
     אתה מרגיש שהשיעור עזר לך ?

     • מאת אור:

      סבבה :)
      כן, לי אישית זה עזר ואני בטוח שגם לאחרים. הייתי שמח אם היית מרחיב טיפה יותר על מושגים בסיסיים (פעימות ומשקלים בעיקר.. מה זה בעצם 4 רבעים, מה זה שלושה רבעים ודברים כאלה.. כי לי אין מושג והייתי שמח לדעת)

 3. מאת יואב:

  יוזמה ברוכה. כל הכבוד.
  ליעד, כרגיל, אתה מוכיח שהאתר שלך הוא מספר 1.

  הערה: לדעתי כדאי לך לשקול להפיק שיעורים (גם) באנגלית, ולהפוך את האתר לבין לאומי. אין בכלל ספק שהשיעורים שלך הם מהטובים ברשת, ותהיה להם הצלחה גדולה.

 4. מאת מושיקו:

  אין עליך ליעד!!! אתה תותח!! יש לך כישרון אדיר בהסברה ואתה עוזר לכולם איתו!!! תמשיך ככה מלך!!!

 5. מאת מבורך:

  תודה רבה ליעד שיעור חזק ומובן אני מחכה בקוצר רוח לשיעורים הבאים סוף סוף אפשר ללמוד מוסיקה באמת ובמקצועיות תודה אחי ולגבי מה שדיברתי איתך אני יהיה איתך בקשר בלי נדר בשבוע שבועיים הקרובים שייצא לי ויהיה לי ראש לשבת כמו בן אדם תודה רבה גבר..!

 6. מאת אליסף:

  ליד תגיד בקשר לפריטה כשאני עושה U אני עם מה עולה כי כל מי שאני מכיר עולה עם האצבע אבל זכור לי לא זוכר מאיזה סרטון שאתה ממליץ לעלות עם הגודל אני צודק?
  ואם כן אני לא יודע שאני מנסה לעלות עם האגודל זה נשמע לי יותר "מלוכלך" או לא יודע איך לקרוא לזה מאשר כשאני מנסה לעלות עם האצבע

  • מאת ליעד אברהם:

   אני בהחלט עולה עם האגודל (עם הגב שלו, איפה שהציפורן), יכול להיות שיש לך ציפורן קצרה מידי, אבל הסאונד מלא יותר ואחיד יותר כשפורטים כך.

   • מאת אליסף:

    תראה אני אין לי ציפורן בכלל כמעט(יש לי בעיה עם ציפורניים אני לא מסוגל שיהיו גדולות אפילו טיפה)אז אפשר להגיד שאני עולה הציפורן שיושבת על הבשר(אני מקווה שהבנת מה אני מתכוון)כאילו לא זאת שאתה מגדל וקוצץ אלא החלק שיושב על הבשר עצמועכשיו כשאני פורט אני מרגיש שאחרי שזה פוגע לי בציפורן זה פוגע גם בעור יכול להיות שזה גורם ל"לכלוך" בפריטה?

    יש מצב אולי אם אנחנו בשיעור פריטות שתעלה סרטון על כל הקטע של הפריטה עצמה איך לפרוט איך לעלות עם איזה חלק באגודל לעלות ואיך לתרגל בקיצור להסביר על הקטע של הפריטה?
    אני יודע שאתה עמוס והכל אני רק שואל אם אתה יכול?

    תודה!

 7. מאת ברק:

  ליעד לא הבנתי איך לעבוד עם המטרונום..יענו אם אני עושה 60 אז בכל קליק אני מנגן תאקורד פעם אחת? זה לא נשמע לי טוב..

  תודה על השיעורים יתותחחח..!

  • מאת תומר:

   לא!
   BPM = מספר פעימות לדקה.
   60 (שניות בדקה) : 60 (מהירות) = יוצא שכל שנייה שווה פעימה.
   במשקל 4/4 כל 4 פעימות הם אקורד. זאת אומרת צריך לחלק את הדקה ל1 2 3 4, 5 6 7 8, 9 10 11 12 וכו'.
   אקורד צריך להתנגן במשך 4 שניות כאשר ההבדל בין הפריטות הוא איך שהם מתחלקות בתוך התבנית של ה-4 שניות, אבל כל 4 שניות מחליפים אקורד.
   אם נניח שהמהירות במטרונום היא 120, יוצא שהמהירות פי 2, 120 פעימות ב60 שניות, כל חצי שנייה שווה פעימה, ואז כל שתי שניות תחליף אקורד.
   תקשיב לשירים עם פריטות, ואני בטוח שאחרי שאתה מנגן טיפה ומודע לעניין של החלפת אקורדים בקצב קבוע, תשים לב מתי הנגן מחליף אקורדים, בלי קשר לזמר ששר.

 8. מאת אליסף:

  ליעד מה עם שאר השיעורים?

 9. מאת משה:

  ליעד אולי תלמד איך מלחינים שיר

 10. מאת עדות:

  הי ליעד :)
  קודם כל – כל הכבוד על האתר בכלל ועל השיעור הזה בפרט- רעיון מעולה!
  דבר שני יש את השיר 'המשורר' של שולי רנד -שיר מהם שאני כבר כמה זמן מנסה למצוא לו אקורדים, אז סוף סוף מצאתי אבל אני לא מצליחה לחשוב על אף פריטה מתאימה…(זה לא שיר קצבי) יש לך רעיון?

  בכ"מ תודה רבה וכל הכבוד =)

 11. מאת הילה:

  וואו פשוט תודה!! השיעורים מעולים כמו תמיד!

  יש לי שאלה- יש באתר שירים של חוה אלברשטיין? היא זמרת מאוד משמעותית במוזיקה הישראלית ובהרבה שירים שלה הגיטרה משחקת תפקיד גדול, כך שאם תעלה שירים שלה זה יהיה מעולה:)

  ושוב- תודה!

 12. מאת אלדר:

  שלום ליעד קודם כל תודה על כל השיעורים שאתה עושה
  תודה רבה
  דבר שני יש לי שאלה לגבי הקצב יכול להיות שבשיר מסויים שהבי הראשון היה בקצב מסויים ובפזמון בקצב אחר?
  תודה

 13. מאת יוני:

  ליעד זה מדהים! ממש הייתי צריך משהו כזה! אם תוכל לעזור לי ולהגיד מה המשקל של השיר the gift של jim brickman מאוד אשמח… ואם תוכל גם לעזור בפריטה…. אני חדש כאן אבל ממש התלהבתי!!

 14. מאת אלישבע:

  השיעורים ממש מקסימים..!!
  זה ממש עזר לי! אבל אני רוצה ללמוד תכל'ס את הפריטות…
  מתי ההמשך יעלה?

  דרך אגב – האתר הזה מלמד אותי המון! תודה!!

 15. מאת נעמה:

  ליעד,תודה רבה!!
  איזה גבר..זה ממש עוזר השיעורים האלה!!

 16. מאת אורי:

  מתי יעלו עוד שיעורים? מופיעים לי רק שתי השיעורים הראשונים

 17. מאת עידו:

  מתי ההמשך עולה??

 18. מאת עוז:

  ליעד תודה רב העל הכל אתה אחלה של בנאדם.
  אשמח לדעת מה עם המשךההשיעור מחכה ללפריטות. תודה.

 19. מאת שגיא:

  דבר ראשון ולפני הכל אתה תותח!
  שאלה: אני רוצה לגשת עכשיו לנגן שיר שאני יודע את האקורדים ואת הפריטה לדוגמא hey there delilah של plain white איך אני יודע מה הקצב של הbpm? איל אני יודע מתי זה 60?70?75? עפ מה?

 20. מאת אבי:

  שלום לך!
  יש הרבה דברים שאני רוצה להגיד… אני מקווה שזה יצא מסודר.
  א. לאחרונה קיבלתי את הרצון העז ללמוד לנגן, ורק לאחרונה קיבלתי גיטרה ליד אני רוצה ללמוד לבד ז"א בלי מורים (אין כסף..) ולכן אני בודק הרבה באינטרנט על לימוד גיטרה וכ'ו.. ובאמת אין כ"כ מקומות שמסבירים על פריטה בכלל שזהו דבר שמאוד מאוד חשוב לי ובפרט על כל הדברים הכל כך יפים וטובים שנראה לי שרק אתה התנדבת למשימה זאת ובאמת אתה עוזר לא רק לי אלא להרבה אנשי ובחינם ורואים שהרמה מאוד גבוהה ואתה מסביר את זה יפה מאוד, שמחתי שחזרת לשיעורים אחרי הרבה זמן שהפסקת (נראה לי) בעיקר רציתי להגיד תודה ענקית ולומר שאתה מאוד מאוד עוזר אני מקווה שבעז"ה אני יתקדם בגיטרה יש ל קצת קושי עם האצבעות וזה, אתה יודע, אבל הבנתי שזה ענין של התאמנות וזמן אז תודה ענקית ואם אתה יכול בבקשה להגיב לי ולעזור פה ושם אני ישמח
  ת-ו-ד-ה

  • מאת אבי:

   ועוד משהו- בבקשה תעשה עוד שיעורים. כולי מבסוט :-)

   • מאת אבי:

    דרך אגב האם כדאי ללמוד את הפריטות אפילו שעדיין לא ראיתי את כל השיעורים?

    • מאת אבי:

     תראה, את מה שכתבתי כתבתי לפני שראיתי את השיעורים עכשיו שראיתי ני מאוד שמח כי הבנתי שיש לי את החוש זה של הקצב אמנם אני לא כ"כ בטוח אך מאוד נראה לי, אני פשוט מאוד אוהב לתופף על כל דבר שנקרה בדרכי ואוהב לשגע את השכנים עם דרבוקה וזה… בקיצור נראה לי שיש לי את החוש הזה מחכה לתגובה ו… אתה שיא ה"אחלה"…
     שלך אבי

 21. מאת טל:

  ליעד תודה רבה. אחלה אתר ושיעורים מעולים.
  איפה יש המשך לשיעור הפריטות?
  לא הצלחתי למצוא
  ושוב תודה

 22. מאת בן מורוביץ:

  מה קורה ליעד באמת אתר טוב רצח !!!
  אבל יש מצב אתה ממשיך אם השיעורים של הפריטות כי אני ממש רוצה להישתפר בנגינת שירים וממש לא הולך לי טוב בניגון שירים

 23. מאת בן מורוביץ:

  ליעד מה קורה אני ממש אוהב את השיעורים שלך אבל הבעיה היא שאתה לא ממשיך אותם
  אני רוצה לנגן שירים עם אקורדים בלי בעיה אבל ישלי בעיה בצורה של הפריטה
  יש מצב אתה יעושה המשך לשיעורים בפריטה?

 24. מאת נעמה:

  היי ליעד, קודם כל תודה רבה!! תותח
  מתי אתה ממשיך את השיעור?

 25. מאת hanni:

  תודה רבה רבה,אלוף אתה! אני מאד אוהבת את הדייקנות והיסודיות שלך

 26. מאת אלי:

  אחי עזרת לי מאוד תודה רבה !
  אבל מתי אתה מעלה את הסירטון עם כל הפריטות?
  שלחתי לך הודעה בפייסבוק ולא ענית

 27. מאת יעל:

  תודה רבה! :)


->